5 Mayıs 2011 Perşembe

Motif ekleme

Motif ekleme

Daha önce de birkaç yorumda motif ekleme hakkında bilgi istenmişti. Naçizane benim yaptığım şekli anlatmaya çalışacağım. Motiflerde trabzanlar trabzana, delikler deliklere gelecek şekilde, bunların başlangıç köşelerine batıyoruz. Eğer motifimizi örerken aralarda örneğin 3 zincir çekiliyorsa, bu birleştirme yerlerinde de aynı kural devam edecek.
Yukarıda tam köşe kısım birleştiriliyor. Önce bir trabzan yapıp diğer motifteki birinci trabzana batıp, dönüyor ve üçlü trabzanı tamamlıyorum. Bir zincir yapıp hem kırmızı hem yeşilin ortasından tutturupüçünü bir kerede çekip ikinci zinciri yapıyor sonra birtane daha zincir yapıp devam ediyor köşede yapmam gereken ikinci üçlü trabzanı örüyorum.


Köşe üçlüleri tamamlandıktan sonra bir zincir çekip diğer motifinde tamamlanan üçlüsünün köşesine batıyorum. Hem diğer motife tutunup hemde eklediğim motifin son sırasını örüyorum.
Tarifle biraz karmaşık gibi geliyor, umarım resimlerden bişeyler çıkarırsınız çünkü biliyorum berbat anlattım, aslında çok da kasmadan ya iple dikerek veya iki motifi birbirine tığlama şeklinde de birleştirme yapılabilir. Eğer becerebilirsem örerken videomu çekerek buraya eklemeye veya bu eklemenin hazır videosunu bulursam tekrardan yayınlamaya çalışıcam